El bileğinde tendonların sıkışması sonucu şiddetli ağrı ile ortaya çıkan bir hastalıktır. Genellikle 30-50 yaş aralığında görülür. De Quervan Hastalığı kadınlarda 10 kat fazla görülmDe Qurvein Resimektedir. Baş parmağı hareket ettiren tendonlar bilekte sıkışmaya uğrar. Tendonların üzerinden geçen bant şeklindeki yapı kalınlaşarak tendonların hareketinin ağrılı olmasına yol açar. Sebep genellikle aşırı kullanma ve romatizmal hastalıklar olup hamilelik döneminde de vucutta su tutulmasına bağlı olarak görülebilir. Hamilelik döneminde görülen De Quervan Hastalığı genellikle hamilelik sonra geçer.
Hastalar genellikle hekime başparmak tarafında bilekte oluşan ağrı ile gelir. De Quervan Hastalığının tanısı klinik muayene ile kolayca konulabilir.

Tedavi:

De Quervan Hastalığı öncelikle baş parmağın istirahate alınması ve ödem çözüzü ilaç tedavisi verilmesi ile başlanılır. Birkaç haftalık bu tedaviden fayda görmeyen hastalara, tendon kılıfı içerisinde steroid içeren ilaç enjeksiyonu yapılabilir. Anca cilde yakın yerlerde steroid enjeksiyonu deride incelme ve kalıcı lekeye yol açabilir.Bütün bu yöntemlerden fayda görmeyen hastalarda tendon kılıfının gevşetilmesi ameliyatı ile tedavi edilebilir.

Written by Prof. Dr. Özgür ÇETİK

1973 yılında Giresun’da doğan Prof. Dr. Özgür ÇETİK, Eğitimini 1995 İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi, 2000 İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji ve 2007 Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi doçentliğini tamamlayarak , 2013 Acıbadem Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde profesör unvanı almıştır. Dr.Çetik; 1996 – 2000 İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı Araştırma Görevlisi, 2001 – 2002 Özel Avrasya Hastanesi, İstanbul Uzman Hekim, 2002 – 2007 Kırıkkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yardımcı Doçent, 2002 – 2003 Bingöl SSK Hastanesi, 2002 – 2003 Diyarbakır 600 yataklı Asker Hastanesi, 2008 – 2011 Kırıkkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doçent ve 2011 yılından beri Acıbadem Sağlık Grubu’nda Ortopedi ve Travmatoloji Profesörü olarak görev yapmaktadır. Dr.Çetik evli ve 2 çocuk babasıdır.