Hayatı kabusa çeviren ağrı

Kuyruk sokumu kemiğindeki sorunlar, şiddetli ağrı ve hareket kısıtlamasına yol açarak kişiye zor anlar yaşatıyor. Ortopedist Özgür Çetik, lokal enjeksiyon yönteminin 8 dakikada bu ağrıları bitirdiğini söylüyor.

Kadınlarda erkeklere oranla 5 kat daha fazla görülen kuyruk sokumu ağrısı, bazen bilinen bir nedenle bazen de hiçbir neden yokken ortaya çıkabiliyor. Ancak geçmişte yaşanan düşme, doğum sırasında kokiks kemiğinin kırılması, lokal tümörler ya da bel fıtığı gibi sorunlar ağrının nedenleri arasında. Lokal anesteziyle gerçekleştirilen özel bir enjeksiyon yönteminin aylarca süren ağrıyı sadece 8 dakikada giderdiğini belirten Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Prof. Dr. Özgür Çetik, zayıf vücudun, uzun süreli sabit duruşların, depresyonun ve cinsiyetin kuyruk sokumu ağrısında riski artıran faktörler olduğunu söyledi.

AĞRIYA LOKAL ENJEKSİYON YÖNTEMİ

Sorunun tedavisinde öncelikle hastalar yumuşak oturma simidi ve oturma banyosu kullanıyor. Seçenekler arasında ilaç da var. Prof. Dr. Özgür Çetik, yaklaşık 6 hafta süren bu tedavilerin sonuç vermemesi durumunda lokal enjeksiyon yöntemi (İmpar Ganglion Bloğu) uygulandığını söyledi.

kuyruksokumukemik_icDr. Çetik, yöntemi, “Sinir bloğu ameliyathane şartlarında genel anestezi veya sedasyon altında yapılıyor. Skopi cihazı ile sakrokoksigeal eklem içinden iğne ile geçilerek ağrılı yer tespit ediliyor. Sonrasında ise bu bölgeye ilaç enjekte ediliyor. Yaklaşık 7-8 dakika süren bu işlemden 2-4 saat sonra hasta taburcu ediliyor. Genellikle ağrısız bir işlem olmasına karşın bazı hastalarda enjeksiyon sonrası birkaç gün süren kuyruk sokumu ağrısı ortaya çıkabiliyor. Bu ağrılar için ağızdan kullanılacak ağrı kesiciler yeterli oluyor. Ağrı tam olarak geçmez veya iğne sonrası azalan ağrılar tekrar artarsa aynı işlemi 3 kez tekrarlamak gerekebiliyor” sözleriyle anlattı.

CERRAHİ TEDAVİ SON SEÇENEK OLMALI

Tüm konservatif yöntemlerin denenmesine rağmen ağrı geçmiyorsa cerrahiye ihtiyaç duyulabiliyor. Sorunu yaşayanların yüzde 20’sinde cerrahi tedavi gerekebiliyor. Bu yöntemde hastanın kuyruk sokumu kemiğinin ucu ameliyatla çıkarılıyor. Ancak cerrahi, tüm yöntemler denendikten sonra akla getirilmesi gereken bir seçenek.

Prof. Dr. Özgür Çetik
Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı

Written by Prof. Dr. Özgür ÇETİK

1973 yılında Giresun’da doğan Prof. Dr. Özgür ÇETİK, Eğitimini 1995 İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi, 2000 İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji ve 2007 Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi doçentliğini tamamlayarak , 2013 Acıbadem Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde profesör unvanı almıştır. Dr.Çetik; 1996 – 2000 İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı Araştırma Görevlisi, 2001 – 2002 Özel Avrasya Hastanesi, İstanbul Uzman Hekim, 2002 – 2007 Kırıkkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yardımcı Doçent, 2002 – 2003 Bingöl SSK Hastanesi, 2002 – 2003 Diyarbakır 600 yataklı Asker Hastanesi, 2008 – 2011 Kırıkkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doçent ve 2011 yılından beri Acıbadem Sağlık Grubu’nda Ortopedi ve Travmatoloji Profesörü olarak görev yapmaktadır. Dr.Çetik evli ve 2 çocuk babasıdır.