Dünya’nın yüzde 75’i bel ağrısı çekiyor

Günümüzde en sık rastlanan ve en fazla iş gücü kaybına neden olan ortopedik hastalıklarından başında bel ağrıları geliyor. Yaş ve cinsiyet fark etmiyor bel ağrıları pek çoğumuzu yaşantımızın bir döneminde mutlaka etkisi altına alıyor. Masa başında çalışanlardan gençlere ev hanımlarından eğitmen sporculara kadar hemen herkes bel ağrısından yakınıyor.

Bel ağrılarının çok farklı sebepleri bulunmakla birlikte teknolojik gelişmelerin artmasıyla beraber hareketsiz yaşam, ağrılarının oluşmasına yol açıyor. Özellikle bilgisayar bel_agrisi_bteknolojisi gelişme kaydettikçe bilgisayar başında geçirilen süre her geçen gün artmakta bu hareketsiz yaşama birde uygun olmayan vücut postürü eklenince bel, sırt ve boyun ağrılarında artış görülmektedir. Yatarak veya uygun olmayan koltuklarda kötü pozisyonda oturarak kullanılan dizüstü bilgisayarlar gençlerde görülen bel ağrısı sebepleri arasında ön sıralarda yer almaktadır. Yapılan bir çalışmada dünya nüfusunun yaklaşık %75’inin yaşamlarının herhangi bir döneminde bel ağrısı yakınması ile hekime başvurduğu tespit edilmiş.

Bel ağrısı neden kaynaklanıyor?

Bel ağrısı çok değişik hastalıklardan kaynaklanabilir. Genellikle bel kaslarının veya omurgadaki bağların zorlanmasından oluşan ağrılar kas – iskelet sisteminden kaynaklanıyor. Çok nadir olarak bel ağrıları omurga eklemlerinin iltihabı veya tümör gibi ciddi nedenlerle de oluşabiliyor. En sık olarak gördüğümüz kas ve bağların tutulumuna bağlı oluşan mekanik bel ağrısı dediğimiz ağrılar. Ayrıca çeşitli psikososyal faktörlerde de hastalığın meydana gelmesine sebep olabiliyor.

Prof. Dr. Özgür Çetik
Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı

Written by Prof. Dr. Özgür ÇETİK

1973 yılında Giresun’da doğan Prof. Dr. Özgür ÇETİK, Eğitimini 1995 İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi, 2000 İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji ve 2007 Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi doçentliğini tamamlayarak , 2013 Acıbadem Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde profesör unvanı almıştır. Dr.Çetik; 1996 – 2000 İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı Araştırma Görevlisi, 2001 – 2002 Özel Avrasya Hastanesi, İstanbul Uzman Hekim, 2002 – 2007 Kırıkkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yardımcı Doçent, 2002 – 2003 Bingöl SSK Hastanesi, 2002 – 2003 Diyarbakır 600 yataklı Asker Hastanesi, 2008 – 2011 Kırıkkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doçent ve 2011 yılından beri Acıbadem Sağlık Grubu’nda Ortopedi ve Travmatoloji Profesörü olarak görev yapmaktadır. Dr.Çetik evli ve 2 çocuk babasıdır.