Morton Nöroması

morton noromasi resimMorton nöroması ayak tarak kemikleri başı arasında parmaklara giden sinirlerin sıkışması sonrasında oluşan bir hastalıktır. Ayak metatars başları altından geçen transvers ark dediğimiz kavisin çökmesi sonucu tarak kemiklerinin başları birbirine yaklaşarak sinirde sıkışmaya yol açar, sıkışan sinir zamanla kalınlaşır, bu kalınlaşma sinirin daha kolay sıkışmasına sebep olur.

Hastalar genellikle yürüme sırasında tarak kemiklerinin altında ağrı ve elektrik çarpma hissi şikayeti ile gelir. Tanı klinik muayene ile konulur. Yandan tarak kemikleri sıkıştırılırken diğer elle tarak kemiklerinin arasına baskı yapılır. Bu esnada ağrı duyulur. Tanıyı doğrulamak için ön ayak MR çekilir.

Morton nöromasında tedavi: Erken dönemde ayak tabanındaki kavis çökmesini azaltmak ağrıyı geçirebilir. Bunun için özel tabanlıklar kullanılır. İleri dönemde ağrıyan bölgeye kortizon enjeksiyonu yapılır. Başlangıçta kortizon tedavisinden fayda görme şansı yüksek iken,ilerleyen nöromaların kortizon enjeksiyonundan fayda görme şansı düşüktür. Kalıcı tedavi ameliyat ile nöromanın çıkarılmasıdır.

Written by Prof. Dr. Özgür ÇETİK

1973 yılında Giresun’da doğan Prof. Dr. Özgür ÇETİK, Eğitimini 1995 İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi, 2000 İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji ve 2007 Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi doçentliğini tamamlayarak , 2013 Acıbadem Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde profesör unvanı almıştır. Dr.Çetik; 1996 – 2000 İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı Araştırma Görevlisi, 2001 – 2002 Özel Avrasya Hastanesi, İstanbul Uzman Hekim, 2002 – 2007 Kırıkkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yardımcı Doçent, 2002 – 2003 Bingöl SSK Hastanesi, 2002 – 2003 Diyarbakır 600 yataklı Asker Hastanesi, 2008 – 2011 Kırıkkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doçent ve 2011 yılından beri Acıbadem Sağlık Grubu’nda Ortopedi ve Travmatoloji Profesörü olarak görev yapmaktadır. Dr.Çetik evli ve 2 çocuk babasıdır.