Çocuklarda Menisküs Yırtığı Olur Mu?

Menisküs nedir?

Menisküs her insanda normalde  diz eklemi içerisinde bulunan yarım ay şeklindeki 2 adet kıkırdak yapıdır.

cocuklarda_meniskus_1

Mensiküsün ana Görevi nedir?

Menisküslerin bir çok görevi vardır. Bunlardan en önemlisi diz ekleminin korunmasını sağlamaktır. Menisküsü olmayan bir dizin erken yaşta yıpranması meydana gelmektedir.

Çocuklarda Menisküs yırtığı ne şekilde olur?

Çocukarda 2 tip  menisküs yırtığı meydana gelmektedir.

Birincisi: Çocuklarda sportif faaliyetlerin son yıllarda artması ile görülen erişkin tip menisküs yaralanmasıdır. 10 yaşından sonra daha fazla görülmektedir.

cocuklarda_meniskus_2

İkincisi: Doğuştan yapısal olarak menisküslerin hatalı şekilde  olması sonucu kolay yırtılabilir halde olmasıdır. Bu şekildeki mensiküse “ DİSKOİD MENİSKÜS” denilmektedir. 10 yaşından önce

daha sık görülmektedir.

10 yaşına kadar menisküsler kan damarından zengin yapıya sahip olup 1 cm ye kadar boyutlu yırtıklarda  3 ay içinde kendiliğinden iyileşme şansı yüksektir. 10 yaşından sonra menisküslerin kan dolaşımı erişkinlerinki ile aynı olup kendiliğinden iyileşme potansiyeli erişkinlerdeki  gibi düşüktür.

İyileşmeyen menisküs yırtıkları artroskopik cerrahi ile kapalı olarak tedavi edilmektedir.

Diskoid Mensiküs

Doğumsal bir anomalidir. Anne karnında yarım ay şeklini alması gereken mensiküsün bu şeklini almaması nedeni ile dairesel şekilde bir menisküs olarak ortaya çıkmaktadır. Sıklıkla dış menisküsde görülmektedir. Her iki menisküsünde diskoid olma ihtimali vardır. Her diskoid menisküs şikayet yaratmamaktadır. Şikayet yaratmayan diskoid menisküsün tedavisine gerek yoktur. Eğer ağrı yapıyorsa veya yırtık meydana gelmiş ise cerrahi tedavi gerekir.

Diskoid menisküsün yırtılma potansiyeli yüksektir. Yırtık meydana geldiğinde dizde ağrı ve kilitlenme şikayeti ortaya çıkabilir. O zaman artroskopik olarak yuvarlak olan diskoid menisküse yarım ay şekli verilerek tedavisi yapılır.

cocuklarda_meniskus_3

cocuklarda_meniskus_4

Written by Prof. Dr. Özgür ÇETİK

1973 yılında Giresun’da doğan Prof. Dr. Özgür ÇETİK, Eğitimini 1995 İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi, 2000 İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji ve 2007 Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi doçentliğini tamamlayarak , 2013 Acıbadem Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde profesör unvanı almıştır. Dr.Çetik; 1996 – 2000 İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı Araştırma Görevlisi, 2001 – 2002 Özel Avrasya Hastanesi, İstanbul Uzman Hekim, 2002 – 2007 Kırıkkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yardımcı Doçent, 2002 – 2003 Bingöl SSK Hastanesi, 2002 – 2003 Diyarbakır 600 yataklı Asker Hastanesi, 2008 – 2011 Kırıkkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doçent ve 2011 yılından beri Acıbadem Sağlık Grubu’nda Ortopedi ve Travmatoloji Profesörü olarak görev yapmaktadır. Dr.Çetik evli ve 2 çocuk babasıdır.