Erkeklerde Osteoporoz Olur Mu?

Osteoporoz menapoz sonrası kadınlarda görülen bir hastalık olarak bilinmesine karşın erkeklerde de görülebilmektedir. Erkeklerde osteoporoz kadınlardan 10 daha geç oluşur. Kadınlarda menapoza bağlı keskin hormonal dönüşüm osteoporozun daha erken görülmesine neden olurken erkeklerde hormonal geçiş daha ılımlıdır. Bu nedenle erkeklerde daha ileri yaşlarda osteoporoz görülmektedir. Kadınlarda osteoporoz sıklığı 65 yaşından sonra artarken, erkeklerde bu 75 yaşından sonra artmaktadır. Bu durum toplumda sanki osteoporoz sadece kadınlarda  ortaya çıkan bir hastalıkmış algısına neden olmaktadır. Erkeklerde osteoporoza bağlı kalça kırığı ve omurga kırığı gelişme riski kadınlara göre 3 kat daha az olmakla birlikte, bu kırıklara bağlı ölüm riski kadınlardan 2 kat fazladır. Erkeklerde osteoporoz nedenleri kadınlar ile aynıdır. Osteoporoza bağlı kırık geçiren erkeklerin yaklaşık %50 sinde osteoporoz sebebi saptanamamaktadır. 50 yaşın üzerindeki her 5 erkekten birinde osteoporoza bağlı kırık meydana gelmektedir. Erkeklerde en sık osteoproz sebepleri: Kortizon tedavisi, aşırı alkol veya sigara tüketimi, d vitamini eksikliği ve cinsiyet hormonlarının eksikliği ve kötü beslenmedir.

Erkek osteoporozunda tanı nası konulur?

Erkeklerde de osteoporoz kadınlarda olduğu gibi çoğunlukla sessiz seyreder. Basit travmalar sonrası kırık geçirilmesi osteoporozdan şüphelenilmesi için önemli bir durumdur. Ayrıca son 5 yılda 3 cm den daha fazla boy kısalması var ise osteoporoza bağlı omurga çökme kırığı belirtisi olabilir. Kişinin kortizon tedavisi alıp almadığı, aşırı alkol-sigara tüketimi  mutlaka sorgulanmalıdır.  Dış görünüşte sırtta kamburluk artışı var ise mutlaka omurga röntgeni çekilmelidir.

erkeklerdeosteoporoz_1

Osteoporozdan şüphe duyulduğunda “Kemik mineral yoğunluğu ölçümü” ile tanı konulabilir.

Kemik Mineral Yoğunluğu Ölçümü Kimlere yapılmalıdır?

1- 70 yaş üzerindeki tüm erkeklere(şikayeti olsun ya da olmasın)

2- 50-69 yaş arasındaki osteoporoz riski taşıyan hastalara( kortizon kullanan-basit travma ile kırık geçiren- aşırı alkol-sigara tüketen- osteoporoza yol açan hastalık veya ilaç kullanmı bulunan tüm hastalar)

erkeklerdeosteoporoz_2

Erkek Osteoporozunda tedavi?

1- Yeterli kalsiyum alımının sağlanması: 50-70 yaş arasında günlük kalsiyum ihtiyacı 1000mg iken , 70 yaş üzeri erkeklerde bu 1200 mg çıkmaktadır.

2- D vitamini eksikliği olanlarda mutlaka eksikliğin tamamalanması gerekmektedir.

3- Haftada en az 3 kez 30-40 dakika ağırlık egzersizi önerilmektedir.

4- Sigaranın bırakılması ve alkolün azaltılması önerilmektedir.

5- Sekonder nedenlerin tedavisi(osteoporoza yol açan hastaların tedavisi

6- Osteoporoz ilaçlarının kullanılması

Written by Prof. Dr. Özgür ÇETİK

1973 yılında Giresun’da doğan Prof. Dr. Özgür ÇETİK, Eğitimini 1995 İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi, 2000 İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji ve 2007 Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi doçentliğini tamamlayarak , 2013 Acıbadem Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde profesör unvanı almıştır. Dr.Çetik; 1996 – 2000 İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı Araştırma Görevlisi, 2001 – 2002 Özel Avrasya Hastanesi, İstanbul Uzman Hekim, 2002 – 2007 Kırıkkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yardımcı Doçent, 2002 – 2003 Bingöl SSK Hastanesi, 2002 – 2003 Diyarbakır 600 yataklı Asker Hastanesi, 2008 – 2011 Kırıkkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doçent ve 2011 yılından beri Acıbadem Sağlık Grubu’nda Ortopedi ve Travmatoloji Profesörü olarak görev yapmaktadır. Dr.Çetik evli ve 2 çocuk babasıdır.