Topuk ağrısı Nedenleri

Topuk ağrısı Nedenleri

Topuk ağrısı ayağın topuk kısmında hissedilen bir ağrı çeşididir. Hastalığın yerine göre topuk altında, arkasında veya yanlarında hissedilebilir. Bazı hastalıklarda sabah, bazı hastalıklarda akşama doğru artış gösterir, bazen sadece üzerine basıp yüründüğünde ağrı varken bazen de sadece istirahat halinde ortaya çıkabilir.

Halk arasında topuk ağrısı denilince topuk dikeni hastalığı en sıklıkla akla gelmekle beraber, ağrının topuk dikeni dışında da birçok sebebi vardır.

Erişkinlerde Topuk Ağrısı Nedenleri:

1-Topuk Dikeni (Epin Kalkaneit)

2-Plantar Fasiit

3-Aşil tendiniti

4-Retrokalkaneal Bursit

5-Haglund Hastalığı

6- Sinir Sıkışması (Tarsal Tünel Sendromu)

6- Kalkaneus(topuk) Kemik Kisti

7- Siğilller

8- İyi huylu ve kötü huylu kemik tümörleri

9- Kemik enfeksiyonları(osteomiyelit)

10-Bacak kemiklerinde dizilim bozukluğuna bağlı yanlış basma

11-Topuk yağ dokusunun incelmesi

12- Bel fıtığı

13-Stres kırığı

14- Kemik iliği ödemi

15-Kalkaneus(topuk) kemiği travmatik kırığı

16- Stres kırığı

Topuk Ağrısı Tanısı Nasıl Konulur?

Topuk ağrısı tanısı anamnez, fizik muayene ve görüntüleme (röntgen-BT-MR vb) yöntemlerinin birlikte değerlendirilmesi sonucunda konulur. Yukarıda sayılan ağrı nedenleri bazen tek başına bazen de birden fazla hastalık ile birlikte görülebilir.

Topuk Ağrısı Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Topuk ağrısının tek bir tedavi yöntemi yoktur. Tedavi tanıya göre değişir. Bazen ameliyat birinci seçenek iken( Kemik tümörü gibi) bazen de ameliyatın tedavide yeri yoktur. Bu nedenle kesin tanı konulduktan sonra tedaviye karar verilmesi gerekir.

Topuk ağrısı tedavisinde tanı konulduktan sonra eğer derhal cerrahi tedavi düşünülmüyor ise ilaç tedavisi (antienflamatuvar ilaçlar) bazen tek başına bazen de özel tabanlık ve ayakkabılar ile birlikte uygulanabilir. Sonraki aşamada fizik tedavi yöntemleri ve iğne tedavisi yöntemleri kullanılmaktadır.

Bazı hastalıklarda ilaç tedavisinin başarısının az olması nedeni ile İğne tedavisi yöntemleri son yıllarda oldukça ön plana çıkmıştır.

Topuk Ağrısında iğne tedavisi

Topuk ağrısında topuk dikeni-tendinit-fasiit-bursit- sinir sıkışması gibi durumlarda uzun yıllardır Kortizon enjeksiyonu tedavisi kullanılmaktadır. Doğru zamanda doğru yere uygulanırsa oldukça etkili bir tedavi yöntemi olup, bunun yanında PRP( zenginleştirilmiş plazma) tedavisi de son yıllarda birçok topuk ağrısı tedavisinde başarılı şekilde kullanılmaya başlanmıştır. Özellikle topuk dikeni tedavisinde son yıllarda yeni bir tedavi yöntemi daha kullanılmaya başlanmıştır. Diğer konvansiyonel tedavilerden fayda görmeyen hastalarda tercih edilen bu yöntem; 

Radiofrekenas tekniği ile; topuğa gelen ağrı sinirinin ısı yardımı ile körleştirilmesi ilkesine dayanır. Diğerlerine göre çok yeni bir yöntem olan bu tedavi diğer tedavi seçeneklerinden fayda görmeyen hastalarda uygulanan başarılı bir tekniktir.

Topuk Dikeni Ağrısında Radiofrekans yöntemi

İlaç-tabanlık ve fizik tedavi gibi yöntemlerden fayda görmeyen hastalarda uygulanan bir yöntemdir. Bu yöntem ile; topuk bölgesine ağrı duyusu taşıyan sinirin özel üretilmiş cihaza bağlı özel bir iğne ile bulunarak sinir etrafına 42 derecelik ısı enerjisi verme prensibine dayanır. Bu işlem Skopi cihazı altında lokal anestezi ile yapılmaktadır. Bu işlem sırasında hasta uyanıktır ve işlemden dolayı ağrı hissedilmez.

Topuk ağrısı Nedenleri
Topuk ağrısı Nedenleri

Written by Prof. Dr. Özgür ÇETİK

1973 yılında Giresun’da doğan Prof. Dr. Özgür ÇETİK, Eğitimini 1995 İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi, 2000 İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji ve 2007 Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi doçentliğini tamamlayarak , 2013 Acıbadem Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde profesör unvanı almıştır. Dr.Çetik; 1996 – 2000 İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı Araştırma Görevlisi, 2001 – 2002 Özel Avrasya Hastanesi, İstanbul Uzman Hekim, 2002 – 2007 Kırıkkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yardımcı Doçent, 2002 – 2003 Bingöl SSK Hastanesi, 2002 – 2003 Diyarbakır 600 yataklı Asker Hastanesi, 2008 – 2011 Kırıkkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doçent ve 2011 yılından beri Acıbadem Sağlık Grubu’nda Ortopedi ve Travmatoloji Profesörü olarak görev yapmaktadır. Dr.Çetik evli ve 2 çocuk babasıdır.