ÇOCUKLARDA HALLUKS VALGUS

Halluks valgus deformitesi ayak başparmağının tarak kemiği üzerinden dışa doğru dönmesiyle oluşur. Genellikle aile hikayesi mevcuttur. Çoğunluklar çocuk deformiteyi annesinden alır. Sıklıkla kız çocuklarda görülür.  

Çocuklarda Halluks valgus deformitesi sıklıkla görüntü bozukluğu ve deformitenin ilerlemesi endişesi ile hekime gelir, ağrı ikinci sıradadır.

Halluks Valgusun derecesi

Tedavi şekline karar verebilmek için halluks valgusun derecelendirilmesi gerekmektedir. Bunun  için ayakta basarak çekilen röntgen görüntülerinden faydalanılır. İki önemli açı vardır.  Birinci parmak kemiği ile tarak kemiği arasındaki açının normali 5-15 derece arasıdır. Bu açıya “Halluks Valgus Açısı” veya “Metatarso-falangeal Açı” denilir.  Bu derece 16 derece üzerine çıktığında Halluks valgus hastalığı veya deformitesi olarak kabul edilir. Bu açının şiddetine göre Halluks valgus deformitesi derecelere ayrılır. İkinci açı ise; birinci ve ikinci tarak kemikleri arasındaki açıdır. Bu açıya “İnter-metatarsal Açı” denir. Normali 9 derece veya altındadır. 

Halluks valgus deformitesi sınıflaması:

Hafif Dereceli deformitede Halluks valgus açısı 16-21 derece arasındadır

Orta dereceli deformitede  Halluks valgus açısı  21-40 derece arasındadır

İleri dereceli  deformitede Halluks valgus açısı   40 derece üzerindedir.

Çocuklarda Halluks Valgusun Tedavisi:

Konservatif tedavi yani ameliyat dışı yöntemler (silikonlar-gece atelleri, egzersizler)  ile sadece ağrı hafifletilebilir, deformite düzeltilemez . Orta veya ileri derece halluks valgus varlığında cerrahi tedavi gerekir. Ancak çocuklarda yumuşak doku ameliyatı tek başına yeterli olmaz, mutlaka kemik düzeltme ameliyatıda gerekir. Bu nedenle eğer ertelenebiliyor ise büyüme kıkırdağı kapanana kadar ameliyat geciktirilmelidir. Ameliyat sırasında büyüme kıkırdağının zarar görmesi tarak kemiğinin boyunun kısa kalmasına neden olabilir.   Yaş nekadar küçükse nüks etme şansı da okadar fazladır. Ancak ileri deformitelerde ameliyatı geciktirmek ileride düzeltilmesi mümkün olmayan deformite gelişimine neden olabilir. Bu nedenle 40 derece üzeri halluks valgusta ameliyat gecitirilmeden yapılır. Aileye bunun  tekrarlayabileceği ve kemik büyümesi durduğunda tekrar ameliyat edilmesi gerekebileceği anlatılır.

Written by Prof. Dr. Özgür ÇETİK

1973 yılında Giresun’da doğan Prof. Dr. Özgür ÇETİK, Eğitimini 1995 İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi, 2000 İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji ve 2007 Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi doçentliğini tamamlayarak , 2013 Acıbadem Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde profesör unvanı almıştır. Dr.Çetik; 1996 – 2000 İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı Araştırma Görevlisi, 2001 – 2002 Özel Avrasya Hastanesi, İstanbul Uzman Hekim, 2002 – 2007 Kırıkkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yardımcı Doçent, 2002 – 2003 Bingöl SSK Hastanesi, 2002 – 2003 Diyarbakır 600 yataklı Asker Hastanesi, 2008 – 2011 Kırıkkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doçent ve 2011 yılından beri Acıbadem Sağlık Grubu’nda Ortopedi ve Travmatoloji Profesörü olarak görev yapmaktadır. Dr.Çetik evli ve 2 çocuk babasıdır.