Tietze Sendromu

Tietze Sendromu Nedir?

Tietze sendromu, iyi huylu, kendi kendini sınırlayan bir eklem hastalığıdır.,
En sık sternokostal (Kaburgalar ile göğüs ön duvarı kemiği arasındaki eklem), sternoklaviküler ( Köprücük kemiği ile göğüs ön duvarı arasındaki eklem) veya kostokondral (Kaburgaların kemikten kıkırdağa geçiş zonu üzerinde) eklemlerde görülür .  Karakteristik semptomlar hassasiyet, ağrı ve ödemdir.

Tietze sendromu  sık karıştırılan bir rahatsızlıktır. Bu sendrom, kişinin göğüs ön duvarında ağrı  hissetmesiyle karakterizedir. Yapılan bir bilimsel çalışmada göğüs ağrısı şikayeti ile acil servislere başvuran hastaların  %46.6 sı göğüs duvarı kas iskelet sistemi hastalıklarından,  %14.8 kalp damar hastalıklarından,  %9.5 Akciğer ile ilgili problemlerden,  %3.5-4 ise reflü ve hipertansiyon hastalıklarından kaynaklandığı saptanmıştır. Bu oranlara bakıldığında Tietze sendromu acil servise başvuran hastalarda gereksiz endişe ve zaman kaybına yol açan iyi huylu bir hastalıktır

Tietze sendromunda ağrının oluşmasına neden olan ise kaburgalarda meydana gelen iltihaplanmadır. Bu ağrı genellikle gün içinde darbe alması ya da basınca maruz kalması nedeniyle oluşarak kısa süre içinde kendini belli etmektedir.

Tietze sendromu yaşayan kişilerde bazen bu ağrılar ani ve şiddetli olarak görülebilir. Bu durumda kişiler kalp krizi geçirdiğini düşünebilir. Bu ağrı kişide endişeye yol açar . Yaşanan bu durum kalp krizi değildir.  Bu sendrom, göğüs kafesinin ön kısmında ağrılar ve aynı bölgede meydana gelen şişikler olarak belirti verir. Ağrılar ve şişlikler, hastalığın en belirgin belirtileridir. Bu durumu yaşayan kişilerin ilk olarak kalp ve akciğer rahatsızlığı olup olmadığının bilinmesi gerekir. Hastalıkları olup olmadığını bilmiyorlar ise bunu ilgili uzmanına muayene ettirerek tespit etmelidir. Ayırıcı tanıda romatizmal hastalıklar ve kostokondritis ayırt edilmelidir.  En sık Kostokondritis denilen hastalık ile karışır. Tietze hastalığı genellikle tek bölgeyi tutar, ödem ve  şişlik yapar, genellikle 40 yaşından gençlerde görülür. Kostokondritis birden fazla alanı tutar şişlik ve ödem yapmaz ve daha ileri yaşlarda ortaya çıkar.

Tietze sendromunu bazı durumlar tetiklemektedir. Yüksek etkili aktiviteler, ağır işler, beden gücü isteyen işler, alerji ve tahriş edicilere maruz kalmak bu hastalığı tetikleyen faktörlerdir.

Tietze sendromunun Tanısı: Klinik muayene çok önemlidir. Göğüs ön duvar MR tetkiki tanıyı kesinleştirir

Tietze Sendromu Tedavisi Nasıldır?

Tietze sendromu genellikle kısa sürelidir ve kendi kendine iyileşmektedir. Bazı vakalarda ise bu durum birkaç ay ya da daha fazla yaşanmaktadır. Tietze sendromu tedavisinde amaç ağrıyı gidermektedir. Tedavide ilk olarak hastanın dinlenmesi gerekmektedir. Bu durum bazı hastalarda kısa süreli iken bazı hastalarda uzun süreli olması gerekir. Göğüs bölgesinde ağrı, sızı gibi şikayetlerin oluşmasına neden olacak hareketlerin yapılması önlenmelidir. Aynı zamanda doktor tarafından önerilen egzersizler yapılmalıdır. Belirti ve şikayetlerin fazla olduğu vakalarda ise ilaç tedavisi uygulanmaktadır. Bunlar genellikle ağrı kesici ve kişinin şikayetlerini giderici ilaçlardır. Tietze sendromunun şikayetlerini geçirmek için ilaç  dışı  yöntemler de kullanılmaktadır.

Bunlar;

  • Kilo verme
  • Buz uygulaması
  • Fizik tedavi
  • Spor istirahati

Written by Prof. Dr. Özgür ÇETİK

1973 yılında Giresun’da doğan Prof. Dr. Özgür ÇETİK, Eğitimini 1995 İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi, 2000 İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji ve 2007 Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi doçentliğini tamamlayarak , 2013 Acıbadem Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde profesör unvanı almıştır. Dr.Çetik; 1996 – 2000 İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı Araştırma Görevlisi, 2001 – 2002 Özel Avrasya Hastanesi, İstanbul Uzman Hekim, 2002 – 2007 Kırıkkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yardımcı Doçent, 2002 – 2003 Bingöl SSK Hastanesi, 2002 – 2003 Diyarbakır 600 yataklı Asker Hastanesi, 2008 – 2011 Kırıkkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doçent ve 2011 yılından beri Acıbadem Sağlık Grubu’nda Ortopedi ve Travmatoloji Profesörü olarak görev yapmaktadır. Dr.Çetik evli ve 2 çocuk babasıdır.